9 Kasım 2016 Çarşamba

REMINGTON IPL6780 i-Light Prestige | Evde Lazer Epilasyon Uygulaması İlk Deneyim

Evde yapılan bütün güzellik ve bakım ürünleri seviyorum. Kişiye kendini daha da özel hissettiriyor. Yıllar önce '' Keşke evde de lazer yaptırsaydık sadece bize ait olsaydı'' diye arkadaşımın yaşadığı bir olaydan sonra  söylemiştim ve seneler sonra artık Evde Lazer Epilasyon bizlerle oldu. İlk çıktığında biraz tereddüt ettim atış sayıları, kablosuz oluşu, başlık yenilenmesi gibi. O yüzden 1-2 sene pek bulaşmadım. Sonrasında REMINGTON hakkında çok iyi yorumlar okuyunca tamamdır artık deneme zamanı geldi dedim. 

FDA Onaylı (Amerika Sağlık Bakanlığı) olması da ayrıca önemli benim için... 

Ben sizlerle ilk deneyimimi paylaşacağım sonrasında sonucu hep beraber göreceğiz. 
Daha önce bir güzellik merkezinde lazer epilasyon seansı yaptırmıştım 2. seanstan sonra bıraktım. 

Sebebi ise; Çok yakın arkadaşımın lazer epilasyon seansı sırasında lazer başlığından mikrop kapmış olması. Peki bu nasıl ortaya çıktı derseniz? O zamanlar ciddi bir rahatsızlığı vardı ve bütün tahlilleri yurt dışına gidiyordu, bu mikrobu da kaptıktan sonra yapılan tahlillerde alınan DNA sonucu ''Medikal Cihazdan bulaşan'' diye bir sonuç gelmişti . Ve o ay içerisinde sadece Lazer Epilasyona gitmişti.. 

İşte bunu öğrendikten sonra bir daha asla dedim. Tabii ki her yer böyle dikkatsiz, hijyensiz diye bir şey yok ama psikolojik olarak ciddi rahatsız oldum ve bir daha da lazer epilasyon benim tercih sebebim olmadı.  i-Light REVEAL ne zaman kullanılmamalı/kullanmaktan kaçınılmalı ;

• Hedeflenen işlem alanında cildiniz güneşte bronzlaşmişsa, cildiniz aşırı koyu renkli olabileceğinden ve bu alanlarda işlem yapmak ciltte geçici olarak şişkinlik ve kabarcıklara yol açabileceğinden veya  cildinizin rengini değiştirebileceğinden, KULLANMAYIN. Seanslara başlamadan önce cildinizin renginin açılmasını bekleyin. 
• Cildinizde kozmetik ürünler uygulanmış alanlarda işlem yapmak ciltte geçici olarak şişkinlik ve kabarcıklara yol açabileceğinden veya cildinizin rengini değiştirebileceğinden, KULLANMAYIN. Kullanım öncesinde hedeflenen işlem alanını iyice temizlediğinizden emin olun. 

• Bu şekilde işlem yapmak ciltte geçici olarak şişkinlik ve kabarcıklara yol açabileceğinden veya cildinizin rengini değiştirebileceğinden, bir seans sırasında aynı işlem noktasına bir defadan çok ışık VERMEYİN. 

• Herhangi bir alana haftada bir defadan fazla seans UYGULAMAYIN; çok sayıda seans uygulamanız sonuçları hızlandırmayacak, sadece cildiniz şişmesi, kabarması veya renginin değişmesi olasılığını artıracaktır. 
• Açık yaralar, uçuklar, güneş yanıkları dahil olmak üzere hasarlı ciltlerde veya son 6-8 hafta içinde cilt peeling’i veya diğer türde bir cilt yenileme prosedürü uygulanmış ciltlerde KULLANMAYIN.

 • Döküntüler ve kabarıklıklar dahil olmak üzere tahriş olmuş ciltlerde KULLANMAYIN. Bu tür koşullar cildi daha da hassas hale getirebilir. Kullanmadan önce, etkilenen alanın iyileşmesini bekleyin. 
• Cildiniz ışığa karşı duyarlıysa KULLANMAYIN. i-Light kullanıp kullanamayacağınızı belirlemek için, cildinizin küçük bir alanı üzerinde bir test işlemi gerçekleştirin ve daha kapsamlı işlemler gerçekleştirmeden önce herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığına karar vermek için 24 saat bekleyin. 
• Hamileyseniz veya hamile olma olasılığınız varsa veya emziriyorsanız KULLANMAYIN. i-Light hamile kadınlar üzerinde test edilmemiştir. Hamilelik veya emzirme sırasında hormonal değişiklikler yaygın görüldüğünden, cilt hassasiyeti ve cildin yaralanma riski artabilir.

 • Işığı cildiniz dışında herhangi bir cisme karşı TUTMAYIN. 

• i-LIGHT’ı tüyleri gidermekten başka bir amaçla KULLANMAYIN. 
• Gelecekte tüylerin tekrar uzamasını isteyebileceğiniz herhangi bir alanda işlem YAPMAYIN. Sonuçlar kalıcı olabilir ve geri alınamaz. , DİKKAT: Tüylerin istenmeyen biçimde tekrar büyümesine yol açabileceğinden, sadece (çok ince olan ve “ayva tüyü” olarak da bilinen) ince tüylerin bulunduğu alanlarda işlem yapmaktan kaçının. 
• Uçuk geçmişiniz varsa yüzünüzde kullanmayın; IPL kullanımı veya cildi tahriş eden herhangi bir işlem, uçukların tekrar nüksetmesine yol açabilir. 

• Profesyonel, klinik veya kendi kendinize lazer veya IPL veya elektroliz tüy alma işlemi gerçekleştirdiyseniz, i-Light kullanmadan önce en az 6 ay bekleyin. İşlem alanında tüylerinizi ağda, koparma veya epilasyon yöntemiyle aldıysanız, i-Light kullanmadan önce en az 6 hafta bekleyin. Cihaz, tüyleri kökünden etkisiz hale getirmek için cildinizin altındaki tüylere işlem uyguladığından, tüylerin çekilerek alınması durumunda etkili olamayabilir. 

• Kalp pili, dahili defibrilatör veya ensülin cihazları gibi Vücuda Yerleştirilebilir Aktif Tıbbi Cihazların doğrudan üzerinde veya yakınında KULLANMAYIN. Klinik çalışmalar sırasında bu cihazın kullanımıyla bağlantılı herhangi bir sorun bildirilmemiş olsa da, vücuda yerleştirilmiş aktif bir cihazın herhangi bir arıza veya kesintisini önlemek için, elektronik cihazların kullanımıyla ilgili tüm ‘vücuda yerleştirilen aktif tıbbi cihaz uyarıları’na riayet edilmesi önerilir. 

• Silikon implantlar, kontraseptif doğum kontrol implantları, geçici kalp pilleri, subkütan enjeksiyon portları (insülin dispenseri) veya piercing gibi yapay maddelerin yanında, yakınında veya üzerinde kullanmayın. 

• Kablosuz iletişim ekipmanları i-Light cihazını etkileyebileceğinden, cihazdan en az 3,3 m uzaklıkta tutulmalıdır.
*Metal dolgular, diş implantları ve diş telleri üzerindeki bölgelerde kullanmayın.


Bu aşamaları geçtikten sonra yüz ve vücut için 2 aparatı bulunmakta. Uygulama yapacağınız bölgeye göre başlığınızı cihaza takıyorsunuz. 


Yan tarafa kablosunu takıp Açma-Kapama tuşundan cihazı açıyorsunuz. Cihaz başlığı değiştirirken mutlaka cihazınızın kapalı olmasına dikkat edin. Kablolu olması benim daha çok hoşuma gitti şarj derdi ve işlem sırasında ''PAT'' diye bitti derdi olmayacak. 


Cihazı açtıktan sonra sizi bir sinyal sesi karşılayacak bu ses cihazın üzerinde bulunun aşağıda ki fotoğrafta kırmızı yanan ten sensörü. Bu sensöre uygulama yapacağınız bölgeyi tuttuğunuzda cildinizin rengini algılayarak size hangi aşamada epilasyon yapmanız gerektiğini teninizin rengine göre gösterecektir.


Benim tenim açık beyaz olduğu için 1. seviyeyi bana uygun gördü ama ben bunu 4. seviyeye çıkarttım. Acı eşiğim yüksek olduğu için ve daha güçlü atım istediğim için bu seiyede rahatlıkla kullandım. Çok hafif bir kızarma oldu ama yarım saat sonra geçti . Başlığın ortasında bulunan ışık penceresinin yanlarında cilt teması sensörler bulunmakta. Bu sensörleri uygulama yapacağınız bölgeye iyice yerleştirmeniz gerekiyor. Boşta kaldığında atışı yapmıyor. O yüzden teninize hafifçe bastırın.  Başlığı değiştirmek istediğinizde yanlarda bulunan klipsleri bastırarak çekip çıkartabiliyorsunuz. 

Cilt teması sensörlerini iyice teninize yerleştirdikten sonra başlığın üzerinde bulunan Flaş Düğmesine basarak atışı gerçekleştiriyoruz. İşlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;

İşlemden sonra, cildinizde hafif bir kırmızılık veya ılık bir hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu normaldir ve hızla kaybolacaktır. Bir işlem sonrasında cildinizde tahriş olmasını önlemek için, aşağıdaki tedbirleri alın: 
• Bir işlem sonrasında 24 saat boyunca güneşe maruz kalmayın. Her işlemden sonra cildi SPF 30 ile 2 hafta koruyun. 
• Son işlemden itibaren en az 2 hafta boyunca, güneş banyosu, solaryum veya kendiliğinden bronzlaşma gibi yöntemlerle güneşe maruziyetinizi sürdürmeyin. 
• İşlem sonrasında, alanı temiz ve kuru tutun ve cildin nemli kalması için bol su için. 
• İşlemden sonra 24 saat boyunca sıcak banyo yapmayın, duş almayın veya buhar odaları veya saunalarda bulunmayın. 
• İşlem sırasında tüyleri gidermeye (ağda, yolma, iple alma veya kremler) çalışmayın – her işlemden sonra 24 saat boyunca tıraştan kaçındığınız sürece, tıraş etme kabul edilebilir. 
• İşlemden sonra 24 saat boyunca beyazlatıcı kremler veya parfümlü ürünler kullanmayın.


150,000 atımlı aslında bir nevi Sınırsız Atış gibi. Çünkü 150,000 atış sayısı ciddi yüksek bir sayı ve tek kişi ömrü billah kullansa bitiremez. 

Kullanım sonrası bizi neler bekliyor? 

Sonuçları anında görmüyoruz.  Genel olarak 1-2 hafta içinde tüylerin azaldığını fark ediyoruz. Bu süre içinde tüyler uzamaya devam etse de, aslında kökler zayıflamış oluyor.

 Tüy kökleri büyürken üç aşamadan geçer;
Büyüme aşaması  – Köklerinin aktif olarak büyüdüğü aşama. Melanin konsantrasyonu en yüksek seviyede oluyor  ve bu tüylerin renklenmesini sağlıyor
Bozunma aşaması – Bu süreç aktif büyüme evresinin sonunda oluşan kısa bir geçiş aşamasıymış ve genel olarak 2-3 hafta sürüyor.
Ardından Dinlenme aşaması  –  Tüylerimizin kökü 100 günlük süreç esnasında tamamen dinlenmede kalıyormuş. Bu süre içinde, yeni tüy, eski tüyü büyüme döngüsünü baştan başlatmak için dışarı itiyor ve kısır döngü tekrarlanıyor :)

Lazerin etki evresi  Büyüme aşamasındaki aktif tüyler üzerinde oluyormuş.  Örneğin; bacağımızda, kolumuzda, bikinimizde 100 kıl varsa 20'si aktif geri kalan 80 i dinlenme aşamasında. Bu sebeple tek seansta 100 kıl kökünden sadece 20 si etkileniyor. Her seansta büyüme aşamasındaki kıl kökleri farklı olacağı için 2 ay aralıklarla 6-8 seansta kıl köklerine tamamen etki ediyor. Bu sebeple düzenli olarak kullanmak son derece önemli.

Dikkat edilmesi gereken diğer konular ise;

*Bir atış sonrası 4 saniye bekledikten sonra cihazı aşağı kaydırarak tekrar atış yapın. Uyguladığınız alana tekrar uygulama yapmayın. 
*Mutlaka kıllarınızın 0,05mm den kısa olmasına dikkat edin. Yoksa direk kılları yakacağından cildinizde leke yapabilir. Önemli olan kıl köklerini yakmak. O yüzden uygulama öncesi kıllarınızı traşlamanızı tavsiye ederim. 

Aramızda kullanan varsa yorumlarınızı bekliyorum. Hiç yorum yok: