30 Ekim 2016 Pazar

ROACCUTANE HİKAYEM! | Akne ve Sivilce Tedavisi

Selam;
Roaccutane kullananlar arasına sonunda bende katıldım. 33 yaşında olmama rağmen çene bölgemde yıllardır benimle yaşamaktan asla vazgeçmeyen aknelerimden ben bıktım ama onlar bende bıkmayarak 2-3 ayda bir ziyaretime gelip sağolsunlar ( diyemeyeceğim gebersinler) 1 ay boyunca hatta 2 ay da oluyordu bazen gitmek bilmiyorlardı. 
Bir sürü üründe kullandım hatta Green Pell denilen cilt soydurma işlemini dahi yaptırmama rağmen benim inadımdan fazla inada sahiptiler. 
Peki bu kullandığım ürünler hiç mi işe yaramadı ? Evet bir çoğu yaradı ama geçici bir süre sonra tekrar geri geldiler. 
En son kuzenimin mermer gibi cildini gördükten sonra ''-Tamam artık bende başlayacağım'' diyerek Selma'nın da ( Ojeler Fora) pozitif enerjisiyle başlamaya karar verdim. 
Zaten bu 7 senenin içerisinde Roaccutane'ın zarar ve yararlarına fazlasıyla vakıftım .. 

İlk yazımda sadece neler kullandığımı ve cildimin ilk halini göstereceğim sonra her ay Roaccutane ile ilgili yazı gireceğim. 

Benim doktorum Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Uzm. DR. SEMA KILIÇ .. 
İlk muayneme aç karnına ve sabah erken bir saatte gittim. Çünkü Kan yağlarına ve Karaciğer enzimine bakılacağı için tahlil isteyeceğini bildiğim için 50 kere git-gel yapmamak için.
İlk görüştüğümde ''-7 senedir bu tedaviyi düşündüğümü ama şimdi karar verdiğimi .. Geçmeyen aknelerimden bahsettim (ama ne yazık ki o gün de geçesi tuttu meretlerin).. Kısaca ben artık hazırım siz de uygun görürseniz tedaviye başlamak istiyorum '' dediğimde Sema Hanım '' Öncelikle tahlilleri yapmamız gerektiğini bunun için aç karnına gelmem gerektiğini '' söyledi ... '' -Eee ben hazırım demiştim .. Şu an aç karnım hemen tahlil yapabiliriz'' dediğimde ne kararlı olduğumu bir kere daha gördü.. 
Hemen kan tahlilim yapıldım ve öğleden sonra kan tahlilimi alarak Sema Hanım'a gösterdim.. ''-Kan yağları tahlilinde kolestrole bakılıyor benim kolestrolüm iyi olduğundan ve Karaciğer de sorun olmadığından hemen başlayabiliriz'' dedi .. İlacı ve yanında HAMETAN kremini önerdi diğer kullanmam gerekenlerden bahsetti ama tercihi tamamen bana bıraktı .. İlk bana Zoratanin diye bir ilaç yazdı Roaccutane muadiliymiş ama ben ''  psikolojiktir bilemicem ama Roaccutane kullanmak istiyorum '' dediğinde '' Tabii eczaneye iletirsiniz onun yerine verirler '' dedi ve aynen de öyle oldu. 


Cildimin ilk bu şekilde çene bölgemde geçmek bilmeyen aknelerimin biraz sönmüş hali. Ve cildimde yer yer kızarıklıklar mevcut. Bu fotoğraflara bakarak '' -Aman sende de bir şey mi var , ne ciltler kullanıyor bu ilacı '' diyebilirsiniz. Ama dediğim gibi 33 yaşında artık aknelerle uğraşmaktan bıktım ve o yüzden bu tedaviye başladım. 
İlk olarak çok fazla su içmeniz gerekiyor böbreklerinizin etkilenmemesi için ve çok fazla nemlendirmeyin yeterli miktarda kafii çünkü cildin kuruması gerekiyor tedavi sürecindeBu yazıyı yazarken 12. günümdeyim 19 EKİM 2016 tarihinde başladım tedaviye. Sadece cildimde kızarmalar ve ince ince soyulmalar başladı. 


Kullandığım ürünler ise;

*Öncelikle cildi güneş ışınlarına karşı tamamen korumak gerekiyor bu yüzden SKINCODE markasının SPF50 Yüz koruyucu kremini kullanıyorum

*Yaşım gereği ince kırışıklık bakımı için de gündüz kullandığım hem SPF30 içeren hem de cildimin bakımını ve nemini sağlayan STRIVECTİN AR SPF30 Gündüz kremini haftada 3-4 kere kullanıyorum. Bunu kullanmadığım zaman sadece SKINCODE SPF 50 ya da makyaj yapacağım zaman JANE IREDALE Glow Tıme BB SPF30 kullanıyorum . 

*JANE IREDALE Glow Tıme BB krem tamamen mineral olduğu için makyaj yapacağım zaman onu kullanıyorum çünkü cildime asla zarar vermeyeceğini biliyorum aynı zaman da SPF 30 içerdiği için de ek olarak herhangi bir güneş koruyucu kullanmıyorum . 

*Gece nemlendirim ise Dermologica Pure Night cildimi pamuk gibi yapıyor o yüzden gerilen cildime çok iyi şu geliyor şu anda. 
*5. günden sonra cildimde inanılmaz kızarma ve gerilmeler başlamıştı bende elimde Termal Su ile dolaşmaya başladım. Avene markasının termal suyunu daha önce kullanıyordum ama bu kadar sık kullanmıyordum çünkü cildim karma ve yağlı olduğu için gerilme yapmıyordu böylelikle kuru ciltleri daha iyi anlamış oldum. Bende 2 tane var birini çantamda gezdiriyorum diğeri evde yanı*Bu tedavide en çok etkilenen ise dudaklar ben 3 ürün kullanıyordum ama 1 tanesini bıraktım şimdi.

1-Blistex MED Plus : Yıllarca kullandığım bir dudak nemlendiricimdi ama bu tedavide benim daha çok dudaklarımı kullandığımı hissettim ve bıraktım. 
2-Ruby Kisses O'Miracle Hindistan Cevizli olanı ise dudağıma daha iyi geldi ama ben yine de yeni dudak nemlendiricisi arayışındayım. 
3-HAMETAN çok çok kuru olduğunda uyguluyorum biraz cildime de uyguladığım günler oldu ama çok az çünkü çok fazla yağlı ve durdukça daha da yağlanıyor. 
*Miss W ürünlerini daha önce kullanıyordum ( Makyaj çantam kaybolana kadar ) Tamamen organik sertifakaya sahip ürünler .. O yüzden saç ve kirpik bakımıma özen gösterdiğim için bu dönem de bu markanın maskarasını kullanmaya başladım.. Ne alaka demeyin çünkü bu tedavi saç ve kirpik dökebiliyor. Ne kadar önlem alırsam o kadar kâr benim için .. *Göz çevresi 7 kat daha ince olduğu için lekelenme ve kırışmaya en müsait alan olduğu için bende KIEHL'S Clearly Corrective Dark Circle Perfector SPF30 Göz altı renk dengeleyici ürününü tekrar kullanmaya başladım. Hatta daha önce bu ürünün incelemesini yazmıştım. Benim concealer olarak da işimi görüyor. Hem de SPF30 koruması sayesinde lekelenmelere karşı koruyor. 


*En önemlilerinden biri de yüz yıkama jeli çünkü cilt hassaslaştığı için direk su ve yıkama ürünleriyle karşılaştığında gerilmeye başlıyor. Daha önce 1 tane bitirdiğim BIODERMA Sensibio Nettoyant Douceur Hassas ve Nemsiz ciltler için olan yüz yıkama jelini kullanmaya başladım. 


Evet şimdilik bu kadar bir sonra ki yazım yine cildimin ilerleyişi ile alakalı olacak..

 Aramızda Roaccutane tedavisi kullanan varsa ya da düşünen varsa yorumlarınızı bekliyor olacağım. 

Hiç yorum yok: