17 Mayıs 2015 Pazar

Yağlı ve Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır ? Benim Favori Ürünlerim ..


28 yaşına kadar yağlı cilt problemind en bir türlü kurtulamayan şahsım şimdi ise abuk subuk bir cilt haline geldi .. Zaman zaman k     uru , zaman zaman karma arada normale dönüyor ama regl dönemlerime yaklaştıkça yine o ya ğlı cilt geri dönüyor .. Peki ben bu dönem boyunca neler yaptım nasıl yağlı cildime baktım .. 

Öncelikle benim ergenlik dönemimden itibaren akne/sivilce problemi yaşayan bir cildim var..Hala daha dönem dönem akne/sivilce ile karşı karşıya geliyorum yaş gelmiş 32'ye nerdeyse menapoza giricem ama yok yakamı bırakmıyorlar .. 

En azından bu süreç boyunca cildime nasıl bakacağımı ve önlemlerimi almayı öğrendim .. 

Yağlı cilt bakımı en zor ciltlerden biri .. Sürekli hijyenik olmak zorundasınız .. Sabah/Akşam cildin dengesini bozmadan temizlemelisiniz.. Dengesini derken ki kastım çok fazla temizlerseniz sebum artışını daha da fazlalaştırırsınız ..

                           Fotoğrafta gördüğünüz gibi yağlı cildin dibine vurmuş haldeyim .. 

Bu tür ciltler bakım konusunda özel tedbirlere ihtiyaç duyarlar. Yağ üretimi fazla olduğundan gözenekler tıkalıdır, cilt nefes alamaz ve kan dolaşımı yetersiz olduğundan gri, mat görünümündedir. Yağlı deri parlar ve bu parlak görünümü gidermek için sürekli yıkama, pudrayla matlaştırma hissi duyulur. Bunlar çok yanlıştır çünkü cildin koruyucu tabakası bozulur ve cilt kuruyarak pul pul dökülmeye başlar. Dolayısıyla önce günlük temizleme, nemlendirme, koruma önemlidir. 

Yağlı ciltlerde gözenek açıklığı , siyah nokta en fazla görünen sorunlardır.. Siyah noktaları peeling ve kil maskesi sayesinde , gözenekleri de en son kullandığım Kıehl's Precision Lifting sayesinde sorunları ortadan kaldırdım.. (Yazısı için Tıklayınız) Gözeneklerim tamamen tabii ki gitmedi ama gözle görülür küçülme oldu zaten tamamen gitmesi söz konusu olamıyor medikal işlem yaptırmadıkça.. Cildimin Yağlı Olduğu Dönemlerde Uyguladıklarım ;
Cildimin yağlı olduğu dönemlerde cildimin temizliği ve bakımı konusunda farklı ürünler kullanıyorum .. Sizlere hem bütçe hem de ulaşılabilirlik açısından aynı tarz ama farklı marka ve bütçelerde olan ürünler açısından fikir edinebilirsiniz..


TEMİZLEME SUYU 

Ben bunun için sabahları Misel Su kullanıyorum bunu herhangi bir markadan temin edebilirsiniz benim şimdilik kullandığım CYREN markasının yağlı ciltler için olanını kullanıyorum hatta yazısını şurda yazmıştım (Tıklayınız

Skincode Essential Misel Su' da yağlı ciltler için kullandıklarım arasında yazısını daha sonra sizlerle paylaşacağım .. 

TEMİZLEYİCİLER 

Akşamları da Skincode Jel Temizleyici  cildimi iyice arındırıyorum (Yazısı için Tıklayınız)  

CYRENE Advanced Temizleme Köpüğü ( Yazısı İçin Tıklayınız ) 

 BENEFIT FOAMINGLY Temizleyici bu temizleyicinin cildimi yıkadıktan sonra verdiği Gıcır Gıcır hissine bayılıyorum :) Sanki cildim hiç yağlı değil gayet normal berrak bir cilt gibiymiş gibi :)  ( Yazısı İçin Tıklayınız) 

 Sonrasında CYRENE Yağlı Ciltler için olan Toniğini uyguluyorum (Yazısı için Tıklayınız) Arada Gül Suyu ile temizliyorum .. 

PEELING 
Peeling olarak cildimin hassas olduğu ve açıkcası üşendiğim zamanlarda  KIEHL'S Bio Peeling uyguluyorum .. Bu peeling mucize gibi bir şey cildi hassaslaştırmadan ve granülleri olmadan temizliyor.. ( Yazısı için Tıklayınız 

Benim yıllardır kullandığım ama cildimin hassas olduğu dönemler (kızarıklık , alerji vs) uzak durduğum ama yağlı cildime iyi gelen aynı zaman da cildime bakım yapan spesifik ürünlerden biri olan La Prairie 3 Minute Peel ( Yazısı İçin Tıklayınız) 

Granülsüz peeling yapmadan peelingden anlamıyorum , sevmiyorum diyorsanız da yine yağlı ciltler için çok hafif granülleri olan CYRENE ADVANCED Micro Peeling ( Yazısı İçin Tıklayınız) 

La Colline Exfoalitor içinde incecik granüller var ve akneli ciltler için ideal bir peeling.. Aynı zaman da cilt bakımı da yaparak cildi rahatlatıyor ve anti aging özelliği ile kırışıklık tedavisi de yapıyor.. İlerleyen günlerde yazısını yazacağım..


SERUM-NEMLENDİRİCİ 

Beyaz tenli olduğum için akne ve sivilce ile karşılaştığım zamanlar cildimde kızarıklıklar oluşuyor buna da en iyi gelen Darphin Intral Serum oldu .. Yüzde ki kızarıklıkları kullanmaya başladığınız andan itibaren 2 gün sonra sonucu göstermeye başlıyor.. Bunun da yazısını ilerleyen günlerde yazacağım hatta 2.şişeyi yarıladım bile.. 

Sonrasında ''cildim yağlı bir de nemlendirici kullanmıyayım''  bu cümleyi bir zamanlar kendimde diyordum fakat asla böyle bir şeyin söz konusu olmadığını sebum artışı ile cildin nem olayı ayrı konular.. Cilde mutlaka gereken nemi vermemiz gerekiyor.. Bunun için Fluid yapılı ya da jel kıvamlı kremler var .. Benim en iyi sonuç aldığım konu bu anlamda SISLEY Cucumber .. Efsane diyecek kadar güzel bir krem ... Yazısını burda yazmıştım (Tıklayınız

Ve haftalık rutin bakımında ise haftada 1 kere KIEHL'S Ultra Facial Nemlendirici Maske uyguluyorum ( Yazısı için Tıklayınız ) 

Lokal olarak kullandıklarım ise son dönemde DUCRAY kerancyl PP kullanıyorum bu krem de oldukça başarılı direk sivilce / aknelerimin üzerine uyguluyorum ve 2 gün içinde bana cevap veriyor bunun yazısını ilerleyen günlerde yazacağım .. Ve senelerdir vazgeçmediğim GUERLAIN Camphera ürünü bunu lokal olarak sivilcemin üzerine uygulayorum renkli olduğu için kırmızılığı alıyor ve iyileştirici özelliği sayesinde de 1-2 en geç 3 gün içinde inatçı sivilcelerimi geçiriyor.. MASKELER 

Günlük olarak bunları yapıyorum bir de haftalık bakımda normalde haftada bir kere kullandığım kil maskesini 2'ye çıkarıyorum .. Bunun içinde KIEHL'S Rare Earth Kil Maskesini uyguluyorum .. (Yazısı için Tıklayınız)  

Ve son dönemlerde keşfettiğim fakat Türkiye'de satılmayan Truself Detox Maskesini de gönül rahatlığıyla öneririm.. Uyguladıktan 3 dakika sonra yüzünüzü sanki vakumluyorlar gibi bir his veriyor ve buna rağmen cildi kurutma yapmadan duruluk ve berraklık veren bu maske akneli ve sivilceli ciltler için mucize.. Yazısını daha sonra sizlerle paylaşacağım.. 

MILA DOPIZ markasının Yağlı ve Karma Ciltler için ürettiği  Skin Clear Purifying Mask cildime uygulayıp 10 dakika bekletiyorum ve gıcır gıcır bir cilde ''Merhaba'' diyorum .. Yazısını ilerleyen günlerde yazacağım.. 

AVEDA Outer Peace bu sanırım kullandığım en spesifik ürünlerden biri yaklaşık 2 haftadır kullanıyorum ve cildimde ciddi farklar yaşamaya başladım .. 40 adet ıslak ped var içerisinde ve temizlenmiş cildinizi son olarak bu pedlerden 1 tane alarak güzelce temizliyorsunuz ve gözeneklerinin anında nefes aldığını hissediyorsunuz.. Siyah nokta ve aknelerin düşmanı olan kapalı gözenekleri açıyor ve cildi yatıştırıyor böylelikle akne ve sivilcelerden dolayı kızarıklarınızda gitmiş ve cilt rengi eşitlenmiş oluyor .. Bu ürününde yazısını daha sonra detaylı olarak burda yazacağım... 

BIODERMA Sebium Mat Fluide Matiflant Teinte bu ürünü makyaja başlamadan önce baz olarak cildime uyguluyorum hem bakım hem de cildimin fazla sebumunu dengeleyerek gün içerisinde parlama yapmasını engelliyor.. (Yazısı için Tıklayınız) 
Hiç yorum yok: