28 Mart 2015 Cumartesi

Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız ?


Son zamanlar da bana en çok sorulan sorulardan biri ''Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız ? '' 5 farklı cilt tipi vardır..

1- Kuru
2-Normal
3-Karma
4-Yağlı 
5-Hassas 

Bir de Cilt Durumu dediğimiz endişelerde dayalı problemler vardır ; 

1-Yaşlanma 
2-Akne 
3-Hiperpigmentasyon (Leke) 
4-Nemsiz 
5-Rosacea
6-Hassaslaşmış 

Cilt durumlarıyla alakalı yazıyı daha sonra yazacağım.. Çünkü çok fazla uzatıp sizi de sıkmak istemiyorum.. 


Peki bu cilt tiplerini nasıl anlarız ? Neler yapmamız gerekir ? 
Benim cilt tipim aslında Yağlı/Hassas  yani her 2 cilt tipini birden yaşıyorum .. Zaman zaman cildim kuruyup pul pul oluyor , karmaya dönüyor ve kızarıklıklar oluşuyor.. Bu şekilde olmasının bir çok nedeni olabiliyor.. Hava değişimi , Stres , Gıda en başta gelen sebepler aslında.. Bir de kullandığımız cilt bakım ürünlerininde çok etkisi var.. O yüzden bazı durumlarda yanak kısmıma ayrı , çene ve alın kısmıma ayrı ürünler kullanıyorum..
Unutmayalım ki ömrümüzün sonuna kadar tek bir cilt tipine bağlı kalarak yaşayamayabiliyoruz.. Çok yağlı bir ciltte kuru bir cilde dönüşebilir. Kuru bir ciltte yağlı bir cilde dönüşebilir.. O yüzden cildinizi ara ara gözlemlemeyi unutmayın ..


Cilt Tipimizi Nasıl Anlarız ? 


2 farklı metod ile anlatacağım .. Bunlardan biri Kağıt Mendil diğeri Sabun .. 

Kuru Cilt : Sabunla yıkadığınız zaman cildiniz gerilmeye başlayıp sıkılaşıyorsa .. Süt ile temizlediğinizde nemlendirip sizi rahatsız etmiyorsa .. Fondöten kullanımında pul pul görünüm oluyorsa ( ki bu bazen peelingsiz ciltte de olabilir ) ...
Sabah uyandığınızda kağıt mendille cildinizi sildiğinizde mendilde herhangi bir yağ kalıntısı yoksa ama ilerleyen dakikalarda gerilme , pul pul olma ve kuruluk hissediyorsanız Kuru Cilde sahipsiniz.. 
Kuru ciltlerde ki en büyük tehlike cildin çabuk kırışmasına ve soluk gözükmesine sebep olur.. 


Normal Cilt : Sabunla yıkadığınız zaman hiç reaksiyon göstermeyip normal rutininizde devam ediyorsanız.. Gün içerisinde kuruma problemi yaşamıyorsanız.. Sadece regl dönemlerinde ve bazı özel durumlarda akne problemi yaşıyorsanız.. 
Sabah uyandığınızda kağıt mendille cildinizi sildiğinizde herhangi bir yağ kalıntısı yoksa ve ilerleyen saatlerde kuruma , yağlanma gibi sorunlarla karşılaşmıyorsanız.. Cildiniz sürekli nemli kalıyorsa Normal Cilde sahipsiniz.. 
Normal ciltler en avantajlı cilt tipidir ..


Karma Cilt : Sabunla yıkadığınızda cildinizin bazı bölümlerinde rahatlama bazı bölümlerinde gerilme , kuruluk hissediyorsanız.. 
Sabah uyandığınızda kağıt mendille cildinizi sildiğinizde burun ve alın kısmında yani T bölgesine denk gelen yerlerde yağlanma varsa .. Karma cilte sahipsiniz.. 
Karma Ciltlerde kuruluk genelde yanak ve göz çevresinde görülür.. Ara ara derin temizlik gerektiren cilt tipidir.. Çene , Burun ve Alın kısmında sivilcelenme görülebilir.. 


Yağlı Cilt : Sabunla yıkadığınızda cildin tamamında ferahlama hissediyorsanız.. 
Sabah uyandığınızda kağıt mendille cildinizi sildiğinizde yoğun bir yağlanmayla karşılaşıyorsanız..Akne ve Sivilce problemiyle yaşıyorsanız ki bu yağlı cildin en sık rastladığı problemdir.. 
Yağlı ciltte en dikkatli olunması gereken konu cilt temizliğidir.. 


Hassas Cilt :Sabunla yıkadığınızda cildin bazı yerlerinde kaşınma hissediyorsanız.. Kullandığınız nemlendirici bir kaç saat sonra cildinizde kızarıklıklar oluşturabiliyorsa.. Cildiniz irritasyona müsaitse .. 
Hassas Ciltler cilt bakımlarında çok geniş araştırmalar yapmak zorundalar.. Çünkü kolaylıkla cildine iyi gelebilecek ürünü zor bulurlar... Hiç yorum yok: