25 Şubat 2015 Çarşamba

Haftalık Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ? Haftalık Cilt Bakım Rutini ..


Haftalık Bakım Cilt için önemlidir .. Günlük temizleyicilerimizden ziyade cildi daha derin temizleyerek , tamamen ölü hücrelerden arındırıp gerekli nem takviyesini yaparak daha sağlıklı bir cilde kavuşuruz..

Haftalık Cilt Bakımının Temeli ; 
*Peeling 
*Kil Maskesi 
*Nem Maskesi 


Öncelikle kendinize mutlaka gün belirleyin .. ( Her perşembe , cumartesi gibi ) Bu günleri es geçmeyecek şekilde cilt bakımınızı yapın.. 
Özellikle banyodan çıktıktan sonra en iyi fırsattır maskeleri yapmak .. Çünkü sıcaktan cilt iyice yumuşayıp gözenekler açılacaktır .. 
Ama benim gibi sıcak suyla değilde ılık/soğuk suyla yıkanıyorsanız yüz sauna makinası ya da bir kaba sıcak su ekleyip başınızın üzerine de havluyla kapatarak 5-10 dakika bekletiyoruz ..

İLK AŞAMA PEELİNG 
Yumuşayan cilde ilk olarak peeling uyguluyoruz ki ölü hücrelerden tamamen kurtuluyoruz.. Ölü hücreleri cildimizden atmadığımız sürece cilt kendini yenilemekte güçlük çeker ve üzerine uyguladığımız fondöten vs. gibi kozmetik ürünler hep pütür pütür duracaktır o yüzden peeling cildi hem içerden hem de dışardan ölü hücreleri atarak cildin yenilenme Peeling seçiminde ise cildimizin yapısına göre ince granüllü , sert granüllü ya da hiç granülleri olmayan peelingleri tercih edelim .. Genellikle hassas ciltler granülleri ince olan ya da olmayanları tercih etmeli .. Eğer cildiniz akneliyse akneli bölgelere de uygulanabilecek peelingler var. Kuru ciltler de cildim kuru peeling yapamam diye düşünmesin sonuçta ölü hücreler bir şekilde atılması gerekiyor.. Peelingle alakalı yazılarım ayrıca gelecektir .. 

İKİNCİ AŞAMA KİL MASKESİ 
Kil Maskeleri buhar sonrası genişlemiş gözeneklerimizi sıkılaştırmak ve cildi derinlemesine temizlemek için kullanılır.. Kil Çeşitleri ; 
*Beyaz Kil : En çok kullanılan kildir ve killer arasında en nazik temizleyeni .. Ciltteki pürüzleri temizler.Sebum üretimini azaltır , cilde ışıltır vererek canlandırır.. 
*Mavi Kil : Cilt katmanlarımızdan Epidermis'ten Dermis'e inen bağ dokulara oksijen yükler.. 
*Sarı Kil :Cildin katmanlarına kadar iner bu sayede leke tedavisinde kullanabilirsiniz.. 
*Pembe Kil : Hassas Ciltlerin içindir özellikle çabuk kızaran ciltler içindir , donuk , cansız ciltler için de aydınlatıcı etkisi vardır..
*Yeşil Kil : Yağlı ve Akneli ciltlerin tercihi.. Cildin yağ ve sebum salgısını azaltır.. 
*Kırmızı Kil :Kuru /Normal Ciltler için cildi besler nem dengesini yükseltir..

ÜÇÜNCÜ AŞAMA NEMLENDİRİCİ MASKE
Gözeneklerimizi açtık , Ölü hücrelerden arındık , Gözenekleri temizleyip toparladık ee cilt yoruldu tabi son aşama cilde nem takviyesi yaparak cildi rahatlatmak ve pamuk gibi olmak için nemlendirici maske kullanıyoruz.. Kuru ciltler için zaten kesinlikle vazgeçilmezdir.. Yağlı ciltlerin de ciltleri yağlı diye neme ihtiyacı yok diye bir durum söz konusu değil sadece biraz daha az tutabiliriz yüzümüzde.. Nemlendirici Maskemizi de uygulayıp haftalık rutin bakım işlemini bitirmiş oluyoruz ... 

Bunun dışında cildin genel ihtiyacına göre kullanabileceğimiz farklı maskelerde mevcut bunlar için ayrı bir gün gerekiyor cilde fazla yüklenilme olmasın.. 
Göz Maskesi , Canladırıcı Maske , AHA Maskeleri , Leke Tedavi Maskeleri gibi bir çok maske ve kür bakımları da var bu tamamen sizin cildinizin ihtiyacıyla alakalı.. Mesela ; Lekelerinden muzdarip olan bir cilt için daha detaylı maskeler var bunları tercih ediyoruz ya da Göz Çevrenizden şikayetçi iseniz şikayetinize uygun (mor , halka , torba , aydınlık , kırışıklık ) maske seçip kullanabilirsiniz.. Bunlar daha detaylı bakımlar olduğu için kısaca özet geçtim..

Ama HAFTALIK CİLT BAKIM Rutinini 18 yaşından sonra herkesin muntazam yapması gerektiğini unutmayalım .. 

Hiç yorum yok: