4 Şubat 2015 Çarşamba

Günlük Cilt Temizliğinin Önemi... Neden Cildimizi Temizlemek Zorundayız ?

Sizlere bahsettiğim Skin Care Project yazılarına başlıyoruz :) 

İlk olarak Günlük Cilt Temizliği Neden Önemli ? 
Hangi Ürünlerle Cildimizi Temizlemeliyiz ? 
İdeal Temizlik Ürünleri Nelerden Oluşur ? 
Günlük Cilt Temizliğimizi Doğru Yapıyormuyuz ? 
bunun gibi bir çok sorulara cevap vereceğim.. 

Benim cildim kuru /karma/yağlı/hassas yani senenin farklı evrelerinde bütün cilt tiplerine giren bir cildim var .. 
Cildimiz gün boyunca kir , toz ve çevresel faktörlere maruz kaldığı için gözeneklerde tıkanıklığa yol açar .Gece boyunca da fazla sebum , yağ ve ölü hücreleri cildin üzerine atarak gözenekleri tıkar.Tıkalı gözenekler ise cildimizin erken yaşlanmasından tutunda sivilce ve cildin canlılığını kaybetme gibi bir çok sorunla karşımıza çıkar o yüzden günlük cilt temizliğimiz çok önemlidir.. 


Günlük Cilt Temizliği Nedir ve Önemi ? 
Sabah ve Akşam olmak üzere cildimizdeki fazla yağ , sebum , makyaj ve kirden arındırarak cildi bakım ve makyaj aşamasına hazırlamaktır.. Yüzümüz gün boyunca kir ve çevresel faktörlere maruz kalıyor aynı zaman da makyaj yapanlar için gözeneklerde tıkanıklık oluşuyor.. Gece ise cildimiz fazla sebum ve yağı dışarıya atıyor ..Bunun için cildimizi sabah/akşam temizlemeye özen göstermeliyiz..

Sabah Cildimizi Nasıl Temizlemeliyiz ? 
Eğer hassas bir cildiniz veya hava şartlarına göre reaksiyon gösteren cildiniz varsa sabahları sadece temizleme suyu kullanın .. Pamuğa bir miktar dökerek fazla ovalamadan cildin üzerinde ki fazla sebum ve yağı almasını sağlayın..
Bunun dışında jel veya köpük temizleyicileri de tercih edebilirsiniz.. Önce ılık su ile sonra soğuk suyu yüzünüze çarparak cildi güne hazırlayın.. Soğuk su kan dolaşımını hızlandırır..


Akşam Cildimizi Nasıl Temizlemeliyiz ?
Gün içerisinde bulunduğumuz ortamlardan ve çevresel faktörlerden dolayı cildimiz toza ve kire maruz kalıyor aynı zaman da makyaj da yapıyorsak cildi iyice yormuş oluyoruz .. Ben eve gelir gelmez banyoya koşan bir tipim hayatım boyunca tek bir gün bile cildimi temizlemeden asla yatmadım.. Çünkü sonrası benim için hep kabus oluyordu.. Ama siz ''yok bana bir şey olmuyor'' diyorsanız bunun sonuçlarını anında görmezsiniz ama ilerleyen yaşlarda cildin canlılığını kaybetmesi , kapalı komedomların oluşması , sivilcelerin çoğalması ve daha da önemlisi cildin erken yaşlanması gibi bir çok sorunla karşılaşma ihtimaliniz %80 ..Açıkcası ben bu oranı asla göz önüne almam :)

Makyaj durumunuza göre akşam cilt temizliği farklılıklar gösterebilir.. Ben gün içerisinde waterproof ürün kullandıysam eğer mutlaka yağ bazlı bir temizliyiciyle önden bir çıkarırım arkasından temizleme jelimi kullanırım ki yağ bazlı olan temizliyicinin cildime kalan birikimi gitsin ( Yağ bazlı temizliyiciler beni rahatsız ediyor ama onlar kadar da iyi hiç bir şey waterproof ürünleri çıkarmıyor).. Sonrasında cildime uygun bir tonikle cildimdeki son kalıntıları temizleyerek cildi bakım aşamasına hazır hale getiriyorum  ...
Yıkarken ılık su ile yıkıyorum ki cilt daha çok rahatlasın ve uyku moduna geçsin :)


İdeal Temizlik Ürünleri Nelerden Oluşur ? 
Bu biraz da sizin cildinizi nasıl temizlemeyi sevmenizle ilgili bir soru.. 
Ben cildimi su ile temizlemekten hoşlandığım için jel,köpük gibi ürünleri daha çok kullanıyorum .. Ve son zamanlar da hayatımıza giren Temizleme Suları kesinlikle en güzel buluş :) Makyajlı isem mutlaka jel veya köpük temizleyicilerle temizlerim.. Makyaj Temizleme Mendilleri benim içime nedense hiç bir zaman sinmiyor.. O yüzden çok nadir kullanıyorum.. Bazen cildim çok kuru bir döneme giriyor o zamanlarda süt ile temizliyorum .. Lakin asla su ile temizlemekten vazgeçemiyorum.. 

Dermokozmetik Ürünler mi ? Kozmetik Ürünler mi ? 
Aslında Dermokozmetik olupta kozmetik mağazalarında da satılan ürünler var buna bir parantez açmak isterim .. Bizim insanlarımız eczane deyince daha güvenilirlik aklımıza geldiğinden direk yönelebiliyoruz.. Fakat kozmetik satışları gerçekleştiren mağazalar da içeriği eczaya kadar inerek kalıcı bakımlar sağlayan ürünler var.. Kozmetik ürünler farklı teknolojilerde üretilerek daha çok kimyasal içeren ürünlerdir.. Dermozkozmetik ürünler doğa ve bitki içeriklidir fakat bazen cildimize bunlar yeterli gelmeyebilir..  

Cilt Temizliğinde Tonik Şart Mı ? 
Tonik cildimizde kalan sabun , makyaj artığını temizleyerek cildi bakım aşamasına hazırlar.. Kullanacağınız tonikler cilt tipinize göre değişir bunu önümüzde ki yazılarda detaylı olarak yazacağım.. Tonik cilt temizliğinin 2 aşamasından biridir ve kullanımına başladıktan sonra farkı kısa sürede kullanıcıya gösterir.. 

Göz Temizliyicileri Neden Ayrıdır ? 
Göz çevremiz normal cildimize göre 7 kat daha ince bir deriye sahip olduğu için daha nazik temizliyiciler kullanmamız gerekiyor..Cildimizi ve Makyajımızı temizlediğimiz ürünlerle asla göz çevremizi temizlememeliyiz .. 

Cilt Temizliyicilerini Kaç Yaşından İtibaren Kullanmalıyız ? 
Günümüzde makyaj olayına çok erken başladığımız ve çevresel faktörler fazla olduğu için bunu göz önüne alarak cilt temizliğimize 15 yaşından itibaren başlamalıyız .. 

Yüz Temizleyici Fırça Gerekli Mi ? 
Son yıllarda yüz temizleme fırçaları oldukça revaçta..4 senedir Clarisonic Plus kullanıyorum .. Eskiden bunu traş fırçaları ile yaparlardı sonra teknolojiye girdi.. Daha derinlemesine temizlik için gerekli.. Fakat ciddi fiyatlar olduğu için herkesin bütçesine hitap etmeyebilir .. Bunun yerine kılları yumuşak tıraş fırçasıyla idare edebilirsiniz.. Yalnız şuna dikkat etmeniz lazım ilk kullanımlarda ciltte farklı reaksiyonlar gösterebilir bunun için 15 gün boyunca düzenli olarak kullanmak zorundasınız sonra cilt düzene giriyor..

Sizlerinde sormak istediği sorular veya önerileriniz varsa yorum kısmına bekliyorum :) Hiç yorum yok: